Připravili jsme pro Vás několik výletů, na kterých se můžete setkat se strnadími úchyly, tedy jedinci zpívající neotřelým dialektem (či minimálně neotřelým zpěvem). Pokud seberete odvahu a vydáte se na cestu, zažijete nejen dobrodružství, ale ještě nám pomůžete odhalit, jestli úchylky ve skutečnosti nejsou rozšířenější a jestli tedy nesledujeme vznik dialektů v přímém přenosu!
Pokud neradi kráčíte stezkami, které Vám vytyčil někdo jiný, výlet si samozřejmě můžete naplánovat sami. Pro to se Vám možná bude hodit mapa na turistickém podkladu s růžově podbarvenými úchylnými oblastmi.
V rámci projektu Nářečí českých strnadů se našimi společnými silami podařilo odhalit na území České republiky hned několik regionů s unikátními (dosud jinde nenalezenými) dialekty. Jedním z nich je i dialekt v okolí obce Polepy, který je charakteristický tím, že samci zakončují svůj zpěv jen jednou klesající slabikou – viz obrázek:
V minulé sezóně se tento druh dialektu podařilo v oblasti opakovaně nahrát, bohužel se nám ale nepodařilo stanovit jeho východní hranici. A právě to bychom v letošní sezóně rádi napravili, a budeme moc rádi, pokud nám s tím pomůžete. Hranice by měla nejspíše vést tímto územím:
Nahrávání můžete spojit se zajímavým výletem, ať už pěším nebo na kole, zabavit tak sebe i děti, a ještě pomoci magisterské studentce rozklíčovat palčivou otázku. Naším tipem je Naučná stezka loupežníka Štětky, která začíná i končí v obci Štětí, na pravém břehu Labe, na samé hranici Ústeckého kraje. Tato naučná stezka je vhodná pro pěší turistiku, měří zhruba třicet kilometrů (lze zvolit i kratší variantu) a má 21 zastavení. Na prvních čtyřech z nich najdete interaktivní hry pro děti i dospělé. Můžete se těšit na kopec Špičák (281 m.n.m. ) s krásným výhled na krajinu, jeskyni Mordloch, v ní údajně loupežník Štětka sídlil, či obec Chcebuz, ve které se natáčel film Lidice. Pokud patříte mezi nadšené „keškaře“, jistě vás potěší i mystery keška, kterou je možné v rámci cesty splnit (více informací na https://www.geocaching.com/geocache/GC47RV8).
Pokud by pro vás byla zajímavější varianta na kole, můžete si trasu prodloužit přes obec Račice a Dobříň až do Roudnice nad Labem. V obci Račice si můžete prohlédnout veslařský kanál, který v roce 1993 hostil mistrovství světa ve veslování. Dobříň zase naláká na zajímavou faunu a flóru, rozkládá se zde totiž Dobřínský háj s vzácnými druhy rostlin a hmyzu. Pokud se vydáte nahrávat v teplých měsících, můžete se taky vykoupat v bývalé pískovně, která se nachází nedaleko obce a je veřejně přístupná. Přes Roudnici je to pak už jen kousek k ikonické hoře Říp s rotundou svatého Jiří (i když v kopci nás možná budete proklínat😊) a výlet můžete zakončit výborným jídlem ve Steakgrillu v Račiněvsi (ověřeno na vlastním žaludku i chuťových pohárcích).
Podobně jako polepský dialekt, i tento se nám podařilo v loňské nahrávací sezóně opakovaně zachytit, takže šance na jeho „ulovení“ jsou opravdu vysoké. Letos bychom spolu s Vámi rádi rozklíčovali jeho jižní hranici, která pravděpodobně prochází územím plným historických památek.
Výlet, který jsme pro Vás připravili, je nejlepší absolvovat na kole. Celý úsek měří asi 40 km, ale v případě potřeby si ho můžete dle libosti zkrátit nebo zcela přizpůsobit pěší variantě. Začněte v Budyni nad Ohří, kde se nachází stejnojmenný hrad z 15. století, pokračujte do Vrbičan, tam Vás zase uchvátí barokní zámek. Další zastávku udělejte v Siřejovicích, čekají tam hned dvě pamětihodnosti. První z nich je Windsor, zřícenina původně větrného mlýna holandského typu a druhou kostel sv. Bartoloměje, poprvé zmíněn již v roce 1363! Přes obce Černiv a Slatina je to už jen coby kamenem dohodil k ikonickému hradu tamějšího kraje – Hazmburku. Dopřát si můžete netradiční prohlídky, jejichž nabídku najdete na stránkách www.hrad-hazmburk.cz. Výlet zakončete zámkem v Libochovicích a návratem do výchozího bodu v Budyni. Tou dobou jistě už budete příjemně unaveni a své zařízení budete mít plné raritní vlnky.
Nahrávka byla pořízena v Jihomoravském kraji v okolí obce Hrubá Vrbka a my si nic nepřejeme víc než zachytit tento dialekt znovu. Přestože se z tohoto úkolu může vyklubat pěkný oříšek, byli bychom rádi, kdybyste nám s ním pomohli. Pro honbu za touto raritou doporučujeme některou z naučných stezek protínajících CHKO Bílé Karpaty. Jako příklad jsme vybrali Vrbecko-kuželovskou, během které absolvujete příjemný nenáročný výlet po okolí Hrubé a Malé Vrbky. Na celé cestě Vás budou provázet naučné tabule, díky kterým se dozvíte spoustu zajímavých informací o tomto jihomoravském kousku země. Nezapomeňte se taky zastavit u některých pamětihodností, třeba monastýru sv. mučedníka Gorazda nebo větrného mlýnu v Kuželově. Za příznivého počasí je cesta sjízdná i pro kola a s přimhouřením oka snad i pro pořádné terénní kočárky.
Pokud se tuto trasu rozhodnete absolvovat mezi 18. a 21. červencem, rovnou si ve Velké nad Veličkou udělejte delší zastávku a užijte si Horňácké slavnosti, které zde každoročně probíhají. Folklorní festival nabízí přehlídku autentického folkloru celého Horňácka, jarmark tradičních řemesel, košty klobásek, kyselého zelí, slivovice a dalších regionálních pochoutek.
Jste-li z daleka, jistě uvítáte náš poslední tip a sice Horňáckou farmu, která uvítá Vás i případnou droboť, klidně zapůjčí kola (takže nahrávání pak půjde jedna báseň) a ještě si od velmi milých majitelů můžete zakoupit domácí produkty. Více informací najdete na jejich webových stránkách: http://www.hornackafarma.cz/ubytovani-na-farme.
Také Zlínský kraj se pyšní unikátním strnadím dialektem s dvojslabičnou koncovou frází, která na první pohled upoutá zvlněnou druhou slabikou. Znázorňuje ho následující obrázek.
Hon za tímhle dialektem si vskutku užijete. Podařil se totiž nahrát v okolí obce Babice, ležící v okrese Uherské Hradiště, kterou protíná známý Baťův kanál. Jedná se o historickou vodní cestu, která byla vybudována mezi lety 1934-1938. Tentokrát si přijdou na své zejména cyklisté, protože celý kanál lemuje více než 80 km dlouhá cyklostezka. Povrch je asfaltový a prakticky rovný, tudíž je kratší varianta vhodná i pro pěší, děti, kočárky, seniory nebo dokonce vozíčkáře. Plná trasa spojuje Hodonín s Kroměříží, výlet se ale dá kdykoli přerušit a naskočit na vlak. Náš výzkumný tým zejména ocení, zvolíte-li variantu, která by přímo procházela zmiňovanou obcí Babice.
Pro úplné fajnšmejkry je možnost trasu trochu ztížit. Díky tomu, že je cyklostezka napojena na spoustu dalších, umožňuje mimo jiné výjezd např. do Bílých Karpat či Chřibů, které nabízí zajímavé turistické cíle (zámek Buchlovice, hrad Buchlov, skanzen ve Strážnici a další). Ideální je možnost spojení cyklistiky s plavbou. Stačí se prostě jedním směrem vydat na kole a zpátky si vydechnout na výletní lodi .
Zlínský kraj rovněž protíná obrovské množství vinařských stezek. Neumíme si představit lepší pocit než mít na nahrávacím zařízení nahraný raritní dialekt, být příjemně unaven po pořádné cyklojízdě a ještě držet v ruce sklenku moravského vína a kochat se pohledem na vinice. Pokud to vidíte stejně, vydejte se do kraje Tomáše Bati. Nepřeberné množství další inspirace na výlety najdete na stránce https://www.batacanal.cz/.
Máte tip na další strnadí výlet? Napište nám na info@strnadi.cz